
Bli med på en eventyrlig reise til det gamle Inkariket !
Avreise er mulig fra Oslo, Torp, Kr.sand, Stavanger, Bergen og Tr.heim.
= forokost
= lunch
= middag (inngår i programmet)
Dag 1 - Søndag 14. november
Norge - Lima (måltider på fly)
Avreise fra Værnes kl. 06.15 til Amsterdam og videre til Lima, hvor vi lander kl. 17.50.
Her blir vi møtt av vår lokale guide og kjørt til
vårt hotell, som ligger i bydelen Miraflores.
Denne delen av Lima er en trygg, moderne bydel, med mange restauranter, parker og kjøpesenter, mange av disse ligger vendt ut mot Stillehavet.
Dag 2 - Mandag 15. november
Lima


Frokost på hotellet. Vi blir med på en spennende bysightseeing for å bli kjent med kystbyen Lima med sine 7.1 millioner innbyggere. Vi får blant annet se utrolig vakre, gamle kolonihus,
Plaza de Armas (våpenplassen) med imponerende bygninger som rådhuset og den store katedralen.
Vi besøker San Fransiscokirken og klosteret med de underliggende katakomber.

Dette er den best bevarte kirken i Lima og ble bygget midt på 1600-tallet.
Vi får også et nærmere innblikk i hovedstadens moderne bydeler San Isidro og Miraflores, i tillegg
til et stopp på et fint utsiktspunkt over Stillehavet.

Ettermiddagen har vi på egen hånd. Man kan f.eks. besøke markedet i Miraflores eller ta en titt i et av
de moderne kjøpesentrene, eller bare slentre rundt
og føle byen på pulsen. Felles middag.
Dag 3 - Tirsdag 16. november
Cusco (3400 m.o.h.)
Frokost og en rolig morgen på hotellet før vi blir hentet og kjørt til flyplassen. Vi flyr til Cusco, en flyreise på ca 1 time og 15 minutter.
Her blir vi møtt og kjørt til et godt hotell i sentrum av denne koselige byen.

For ikke å risikere unødige plager med høyden så har vi satt av resten av dagen til å ta det helt med ro, og å aklimatisere oss for høyden. Vi går rundt i trivelige Cusco på egen hånd og ta det helt med ro. Cusco er utrolig vakker by, og en av byene på Unesco's verdensarvsliste.
Byen har ca. 300.000 innbyggere.
Den koloniale delen, Centro Colonial, er godt bevart, og de fleste severdigheter finnes i dette området.
Her er det også stort utvalg av tepper, belter, vesker, smykker og musikkinstrumenter, og her kan man vandre rundt og kikke og handle til lave priser.
Det er også et godt utvalg av kafeer og restauranter.
Dag 4 - Onsdag 17. november
Cusco
Etter frokost tar vi det fortsatt helt med ro for å bli vant til å være så høyt oppe. Men når ettermiddagen kommer, regner vi med at alle er klar til å være med ut på en bysightseeing, hvor vi blir nærmere kjent med Cusco.

Byen er en herlig blanding av spansk og Andes-kultur! Ifølge Inkaene var Cusco verdens navle og byen ble deres hovedstad.

Vi besøker også den imponerende Sacsayhuaman-festningen bygd av steinblokker på opp til 120 tonn! Og hvis du er fengslet av mystikk, så er Sacsayhuaman komplekset et utmerket sted for meditasjon.
Dag 5 - Torsdag 18. november
Machu Picchu - Inkaenes glemte by

Tidlig frokost på hotellet. Vi reiser med tog mot Machu Picchu, Inkaenes glemte by.
Turen er svært interessant og tar ca. 3 timer. Landskapet skifter fra kuperte landbruksområder til steile, jungelkledde fjell.
Vel fremme i Aquas Calientes, ved foten av Machu Picchu, får vi en lokal guide som blir med oss opp på selve Machu Picchu og viser oss rundt.
Vi får høre den spennende historien,

se Inkaarkitektur og utrolig vakker natur.
Området ble gjenoppdaget først i 1911, og det er fremdeles usikkert hvem som bygde denne byen, hvorfor den ble bygd og hvorfor den ble forlatt.
Dette er kanskje Sør-Amerikas mest spektakulære attraksjon - med mange spennende funn og teorier. Etter omvisning og lunch blir det tid til å utforske litt på egen hånd og gå turer i området. Det er eventyrlig vakkert her oppe, ja for mange blir det nesten magisk! Overnatting i Aguas Calientes, og som navnet sier, her finnes det varme kilder som man kan bade i.
Dag 6 - Fredag 19. november
Inkaenes hellige dal - Pisac
Etter frokost kjører vi mot Inkaenes hellige dal og går av toget ved Ollantantambofestningen. Vi fortsetter med buss gjennom den frodige Urumbambadalen, og spiser lunch på en av de gamle herregårdene.
Denne dagen får vi et godt innblikk i hvordan peruvianerne i dette området bor og hva de lever av. Utpå ettermiddagen besøker vi det fargerike Pisac markedet hvor indianerne i århundrer har kommet inn fra landet og møttes for å selge sine produkter.

Det er mye pent lokalt håndarbeid å få kjøpt her. Selve byen er malerisk og har smale veier mellom de gamle steinhusene fra det 15. århundre.
Retur til Cusco, og underveis besøker vi en minizoo, som har både lama, alpakka og vicuña. De to siste er spesielt kjent for sin myke ull. Kvelden nyter vi i Cusco, og kanskje går vi sammen og spiser middag på vårt stamsted Inka grill.

Dag 7 - Lørdag 20. november
Cusco - Puno
Etter frokost sjekker vi ut fra hotellet. Denne dagen tar vi det luksuriøse toget, Andean Explorer,

sørover til byen Puno, ved den legendariske Titicacasjøen.

Vi opplever både de storslagne Andesfjellene og slettene med flokker av vicuña, lama og alpakka. Midtveis gjør toget en stopp på La Raya, som er det høyeste punktet på ruten, 4200 m.o.h. Her får vi gå ut og strekke på beina.
Togturen tar ca. 10 timer og er utrolig fin og avslappende.

Vi overnatter rett i utkanten av Puno, ved bredden av Titicacasjøen.
Dag 8 - Søndag 21. november
Titicacasjøen
Frokost på hotellet. Denne dagen skal vi oppleve Titicacasjøen. Vi tar båt til øya Taquile.
Indianerne der lever av jordbruk, og er kjent for at mennene går og strikker fargerike klær.
Vi opplever også stor gjestfrihet. I løpet av dagen besøker vi også den flytende sivøya Uros, bygd opp av tykke matter av tørket siv. Urosindianerne lever slik de har gjort i generasjoner - og livnærer seg på fiske og salg av håndverk.

Vi får se hvordan de bor og lever og får selv prøve å gå på den myke bunnen. Vi spiser en enkel god ørretlunsj på Taquile.
Vi kommer tilbake til hotellet i kveldingen.
(Reisende som bare skal ha Equador tur reiser fra Norge i dag 21.11. og møter gruppen som kommer fra Lima, i Quito den 22.11.)
Dag 9 - Mandag 22. november
Puno - Quito

Etter tidlig frokost på hotellet, kjører vi til flyplassen i nabobyen Juliaca. Flyet går kl. 09.10, og det er flybytte i Lima. Ankomst Quito i Ecuador kl. 15.10. Middag på hotellet.
(De som reiser tilbake etter endt Perutur, får nå en ekstra overnatting i Lima, og hjemreise den 22.11. med ankomst Norge 23.11. Transporter og overnatting med frokost er inkludert.)
Dag 10 - Tirsdag 23. november
Quito
Frokost på hotellet. Mye av det gamle Quito står også på Unescos verdensarvliste og er fredet.
I dag besøker vi både de moderne delene av byen og de gamle bydelene, med alle de spesielle torgene, kirkene og andre vakre bygninger fra kolonitiden.

Spesielt imponerende er Santo Domingo-klosteret, hvor man kan se det beste av religiøs kunst og arkitektur fra kolonitida. Dagens program avsluttes med
et besøk i museet ved Ekvator-linjen. Her har man muligheten til å sette den ene foten på den sørlige halvkule og den andre på den nordlige, og man får en god innføring i inkaenes verdenssyn, kultur og tradisjoner.

Dag 11 - Onsdag 24. november
Quito - Otavalo
Denne dagen reiser vi nordover, til Imbabura-provinsen. På veien dit stopper vi i Peguche.
Denne pittoreske, uryddige byen er spesielt kjent
for og stolt av sine tradisjonelle fargede, vevde tekstilprodukter. Innbyggerne i Peguche er også opptatt av å opprettholde forfedrenes skikk med å framstille blåseinstrumenter, som er viktige i områdets tradisjonelle musikkultur.

Og instrumentene her er for eksempel Sikus, Kenas og Charangos, instrumenter som på hver sin måte gir en dimensjon av natur, vann og luft til den Andiske musikken.

I Otavalo ligger Imbabura-provinsens viktigste marked, hvor kunstnere og lokale håndverkere kommer for å selge sine produkter.
Her er det store muligheter til å gjøre en god handel.
Dag 12 - Torsdag 25. november
Otavalo - Cotopaxi
På turen gjennom det sentrale høylandet kjører vi den veien som av Alexander von Humboldt ble døpt "Vulkan-avenyen". Underveis til Cotopaxi gjør vi en kort stopp i småbyen Latacunga.

Dag 13 - Fredag 26. november
Cotopaxi - Patate eller Riobamba

Cotopaxi er verdens høyeste aktive vulkan,
ca 5860 m.o.h., og i området er det et eksotisk dyreliv. Og er vi heldige så kan vi få se både Andesmåsen, gjess, småfugler og kanskje verdens største fugl, Condoren.

Her finnes også både ville hester og rådyr. En spesiell dag som appellerer til den som er naturinteressert. For de som vil, blir det tilbud om en tur til nesten 5000 meters høyde. (Ikke inkludert i prisen).

Vi blir kjørt opp til ca. 4500 m.o.h., og går derifra i et tynt snølag, og i TYNN luft, opp til 4800 m.o.h.
Dag 14 - Lørdag 27. november
Patate eller Riobamba - Ingapirca/Cuenca
Ingapirca var på 1400-tallet en viktig by politisk og administrativt. I dag er festningen og området rundt Ecuadors viktigste fornminne, den viktigste arven etter inka-riket.

To timers kjøretur fra Ingapirca ligger byen Cuena, som også er å finne på Unescos verdensarvliste.
Vi gjør oss kjent i Cuencas gamle bysentrum til fots.

Dag 15 -Søndag 28. november
Cuenca - Guayaquil
Programmet denne morgenen er det opp til hver enkelt å bestemme,formiddagen er fri! Men vi drar senere sammen for å spise lunsj. Etter lunsj ser vi litt på noe av det håndverket Cuenca er kjent for: Broderier, smykkekunst, keramikk og de velkjente "panama-hattene". Omvisningen avsluttes ved flyplassen, for nå skal vi ta innenlandsfly til Guayaquil.

Guayaquil ligger i gulfen der Guaya-elva renner ut i Stillehavet. Eksotisk mangroveskog omkranser elveløpet flere steder.
Byen er den økonomiske hovedstaden i Ecuador, og har en betydelig eksportindustri. En del historiske kvartaler er beholdt, og byen har også et godt utvalg museer.
I områdene rundt byen finner vi både banan og sukkerrørsplantasjer, rismarker og rekeoppdrett.
Dag 16 -Mandag 29. november
Hjemreise 
Frokost på hotellet før vi drar til flyplassen. KLM
har avgang fra Guayaquil kl. 08.20 og ankommer Amsterdam neste morgen etter et par mellomlandinger underveis.
Dag 17 -Tirsdag 30. november
Amsterdam - Trondheim
Avgang Amsterdam kl. 09.50 med ankomst Trondheim kl. 12.10.
2 MULIG UTVIDELSER:
(1) Tre dagers ekstra opphold,
med to dager badeferie. (På egen hånd, men tilrettelagt og gjennomført av SmartReisers lokale samarbeidspartner).
Mandag 29. november - torsdag 02.desember
Manta
Omtrent tre timers reise fra Guayaquil ligger den trivelige badebyen Manta.
Etter en lang og spennende tur med mange inntrykk kan det kanskje være godt å roe ned og ha noen gode dager i denne badebyen. Her skal vi bo i to netter på et godt badehotell, og nyte sjø, sol og bad! Lunsj og middag er ikke inkludert. (Forbehold om noe bølger).

Tirsdag 30. november
Manta F)
Dag for avslapping og personlige aktiviteter.

Onsdag 1. desember
Manta - Guayaquil F)
Tid for avslapping og personlige aktiviteter. Retur til Guayaquil på ettermiddagen.
Torsdag 2. desember
Avreise fra Guayaquil F)
Frokost på hotellet før vi drar til flyplassen. KLM har avgang Guayaquil kl. 08.20 -ankomst Amsterdam neste morgen. Mellomlanding i Quito og på de Nederlandske antiller.
Fredag 3. desember
Amsterdam-Trondheim
Avgang Amsterdam kl. 09.50 med ankomst Trondheim kl. 12.10
(2) Fire dagers ekstra opphold på Galapagos
+ en natt i Gayaquil mandag 29.11. - lørdag 4.12.
Smartreisers reiseleder følger med her om det blir mer enn 10 personer som ønsker denne varianten. Ellers blir denne ekstraturen tilrettelagt og gjennomført av vår Ecuadorianske samarbeidspartner.

29.11. flyreise fra Guayaquil til Galapagos.
4 netters opphold på godt hotell her ute med full pensjon (F/L/M). Så tilbake til Guayaquil for å tilbringe den siste natten der før hjemreisen.
Galapagos er kanskje Ecador's mest kjente turistattraksjon med 13 hovedøyer, 6 mindre øyer og en del klipper som ligger ca. 1100 km utenfor kysten.

Ekvatorlinjen krysser øygruppen og de ble spesielt kjent da Charles Darwin baserte en stor del av sin evolusjonsteori på det han fant her.
Inntil sent i 60 årene var det svært få fastboende og besøkende her ute. Men i de senere år har turiststrømmen tiltatt og i våre dager blir øygruppen besøkt av ca. 90.000 turister i året.

Mange deltar på cruise rundt øyene men storparten bor fast på et hotell og blir tatt med på dagsturer fra hovedbyene Puerto Ayora på øya Santa Cruz.
For å bevare det sårbare, eksisterende økosystemet og de unike omgivelsene fra ødeleggelse, har den Ecuadorianske regjeringen sammen med mange internasjonale organisasjoner og biologer utviklet en hel del strategier for å bevare dette naturens eget evolusjonslaboratorium.

Vi får se mange spesielle dyr og fugler her ute,
om ikke finnes andre steder på jorda.
Etter ankomst starter vi oppholdet med et besøk på Charles Darwin forskningstasjon og ellers blir det utflukter med guide hver dag. Besøkene disse dagene vil foregå på Seymour Island, på Bartolome Island eller Floreana Island pluss på Santa Cruz.
Tilbakereise til fastlandet fredag 3.12. Så blir det en overnatting med frokost i Guayaquil, før hjemreise til Norge tidlig om morgenen lørdag 4.12. med ankomst Trondheim søndag 5.12.
Priser og øvrige betingelser for alle alternativer finner du i vedlagte påmeldingsskjema.
Om du trenger å vite mer om turen så ring oss på
Smartreiser på telefon 72596210.
I tillegg til Smartreisers reiseleder følger det med engelsktalende lokal guide på alle utfluktene i Peru og Ecuador.

Pris- og påmeldingsskjema
(29kb)
Fullstendig program
(6,8 Mb)